Оренда чи позичка автомобіля

Чи потрібно нотаріально посвідчувати договір позички транспортного засобу при передачі автомобіля в користування юридичної особи

Договір найму (оренди) належить до інституту зобов’язального права. Цей договір є двостороннім. Сторонами вищевказаного договору є наймодавець і наймач.

Відповідно до часини 1 статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов’язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Таким чином, закон передбачає можливість укладення як реальних договорів найму (таких, що вважаються укладеними з моменту фактичного надання майна у користування), так і консенсуальних (таких, що вважаються укладеними з моменту досягнення сторонами згоди щодо всіх істотних умов договору).

Оскільки договір майнового найму є оплатним, за користування майном справляється плата. Розмір оплати погоджується сторонами.

Форма договору залежить від суб’єктного складу та предмету оренди. Зокрема, до правочинів найму будівлі або іншої капітальної споруди ставиться вимога обов’язкової письмової форми, а якщо такий договір укладається на строк більше одного року, то він підлягає нотаріальному посвідченню. Закон ставить вимогу щодо письмової форми договору транспортного засобу. Якщо за договором найму транспортного засобу сторонами є фізичні особи, то він також підлягає нотаріальному посвідченню.

Відповідно до частини 2 статті 799 ЦК України  договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі. Договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню.

У свою чергу договір позички є безоплатним. Безоплатність може випливати з суті взаємовідносин сторін. Зокрема, це виражається в певних діях, особливо якщо і раніше вони мали безоплатний характер.

Закон ставить вимогу щодо письмової форми договору позички, укладеного з участю юридичних осіб. При цьому не має значення правовий статус іншого контрагента. Ним може бути як фізична, так і юридична особа.

За своєю природою позичкою опосередковуються відносини найму, тому до договору позички можуть застосовуватись положення, що регулюють договір найму та окремі його види. Це стосується предмету договору.

Згідно з статтею 827 ЦК України за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов’язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку. Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними.

Частиною 4 статті 828 ЦК України встановлено, що договір позички транспортного засобу (крім наземних самохідних транспортних засобів), в якому хоча б однією стороною є фізична особа, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

Згідно з статтею 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобіль – колісний транспортний засіб,  який приводиться в рух джерелом енергії, має не менше чотирьох коліс, призначений для руху безрейковими  дорогами  і використовується  для  перевезення людей   та   (чи)  вантажів,  буксирування транспортних  засобів, виконання спеціальних робіт.

Автомобільний транспортний  засіб  –  колісний   транспортний засіб   (автобус,   вантажний   та  легковий  автомобіль,  причіп, напівпричіп),  який використовується  для  перевезення  пасажирів, вантажів   або  виконання  спеціальних  робочих  функцій.

Відповідно до частини 1.5 статті 1 Закону України  «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» наземні транспортні засоби це пристрої,  призначені для перевезення людей та/або  вантажу,  а також   встановленого   на   ньому   спеціального   обладнання  чи механізмів,  які  підлягають  державній  реєстрації  та  обліку  у територіальних   органах  Міністерства  внутрішніх  справ  України та/або  допущені  до  дорожнього  руху, а також ввезені на митну територію  України  для  тимчасового користування, зареєстровані в інших  країнах.

Підпункт “b” статті 1 Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (дата приєднання Україною 07.09.2005) визначає, що термін “автомобіль” це будь-який самохідний автотранспортний засіб, що зазвичай використовується для автомобільних перевезень людей чи вантажів або для буксирування дорогами транспортних засобів, що використовуються для перевезення людей чи вантажів; цей термін не охоплює сільськогосподарські трактори;

Відповідно до статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Таким чином, автомобілі належать до наземних самохідних транспортних засобів, а тому допускається можливість укладення між фізичною особою та юридичною особою договору Позички автомобіля для передачі його в користування юридичній особі без нотаріального посвідчення.

Утім, з такою позицією не в повній мірі погоджуються органи фіскальної служби, що слугує для винесення відносно суб’єктів господарювання податкових повідомлень-рішень та в подальшому судових спорів про їх скасування, наприклад справа № 822/59/15 за адміністративним позовом Приватного підприємства “Елко” до Чемеровецького відділення Городоцької об’єднаної державної податкової  інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення.